Kezban Hatemi

Kezban Hatemi

Av. Kezban Hatemi

Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. İstanbul Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak çalışmaya başladı.   

Hukuk alanında çeşitli makaleleri vardır. İnsan Hakları, Kadın Hakları, Azınlık Hakları,  Çocuk Hakları ve Hayvan Hakları ve uyuşturucu ile mücadele  ilgi alanıdır. 

Kendisi Ulusal ve Uluslararası çeşitli konferans ve sempozyumlara konuşmacı olarak katılmaktadır. 

Medeni Kanun ve Vakıflar Kanunun özellikle Cemaat Vakıfları ve sorunları üzerinde hukuki düzenlemelerinde Kanun çalışmalarında  bizzat görev almış ve kişisel raporlar vermiştir. 

Uyum Yasaları çerçevesinde Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ve Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Masası ile birlikte yürütülen “Dini Özgürlükler” ve Azınlıkların ve Cemaat Vakıflarının hukuki düzenlemelerinde  çalışmıştır. . 

Teknik Üniversite ve Darülacaze Vakfı mütevelli heyeti üyesidir. 

1995 yılında “Bosna İçin İnsanlık Girişimine” katılmış ve Bosna Hersekten dönüşünden sonra sorunu gündemde tutmak ve Bosna’ya yardımı hızlandırmak için çeşitli Konferans ve toplantılara konuşmacı olarak katılmış, Bosnaya yardım kampanyalarında aktif rol üstlenmiştir. 

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu XXIII. Dönem çalışmalarında Uygarlıklararası Diyalog İhtisas Komitesinde görev almıştır. 

Demokratikleşme ve Çözüm Sürecinin kalıcı bir barışla sonuçlanabilmesi amacıyla geliştirilen önemli mekanizmalardan birisi olan  Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Grubunda Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.